Avustralya, Dünya, Endonezya, Türkiye

Soru-Cevap (Kurban Organizasyonu)

Bu sayfa yeni soru ve cevapları geldikçe  güncellenmektedir.

 

blog-soru-cevap-organizasyon

1) Bu organizasyona adak ve akika kurban bağışı yapabilir miyim?

Evet organizasyonumuz kapsamında vacip kurbanlarınızın yanısıra adak, akika ve diğer nafile kurbanlarınızı da bağışlayabilirsiniz. Bunun için vekalet formunda kurban eklerken kurban türünü seçmeniz yeterlidir.

2) Aldığımız kurbanların ödemesi kredi kartı ekstremizde AUD (Avustralya Doları) olarak mı yoksa TL olarak mı görünecektir?

Bu ödemelerinizin kredi kartı ekstrelerinize yansıma biçimi tamamen çalıştığınız bankaya göre değişmektedir.

3) Kurban başvurum kredi kartıyla ödeme aşamasında başarısız oldu. Bu durumun nedeni ne olabilir?

Öncelikle kart bilgilerinizi, kartınızın son kullanma tarihini ve CVC2 numaranızı doğru yazdığınızı tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bilgileri doğru yazdığınız halde işlemi tamamlayamıyorsanız kredi kartınız güvenlik için internet üzerinden kullanıma bankanız tarafından kapatılmış olabilir. Bu durumda bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz. Ya da kartınız, yabancı para birimi ile işlem yapmaya veya yurtdışında kullanıma kapattırılmış olabilir. Bu durumu da bankanızdan kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

4) CVV nedir?

CVC2/CVV numarası kredi kartınızın arka yüzünde imza alanının yakınında bulunan numara grubundan en sonda yer alan 3 haneli sayı grubuna verilen addır.

5) Ödemem yapıldıktan sonra bu ödeme ekstremde nereye yapılmış olarak gözükecektir?

Bankanız tarafından işlemin detayları kartınıza işlendiğinde “MEC Foundation” şeklinde gözükecektir.

6) Kredi kartıyla ödeme yapma ile ilgili güvenlik açısından endişe duymaktayım. Ne gibi güvenlik önlemleriniz var?

Kredi kartınız ile kurban bağışı yapabildiğiniz sistemimiz, ödeme sayfasındaki açıklamalar kısmında belirttiğimiz üzere, internet üzerinden online tahsilat sistemlerinin sahip olması gereken tüm güvenlik özelliklerini taşımaktadır. Bağlantılar tamamen SSL teknolojisiyle güvenli olarak sağlanmakta olup, bankaların internet şubelerinde işlem yapmak ile sitemiz üzerinden kredi kartı ile kurban bağışlamak teknolojik anlamda tamamen benzer işlemler olup sistemden kaynaklanan herhangi bir risk taşımamaktadır. Sitemizde kredi kartı bilgileriniz kesinlikle kaydedilmemekte, yalnızca işlem yapıldığı an güvenli şekilde tahsilat için doğrudan bankaya iletilmektedir. Sitemizin sistem yöneticileri dahil hiç kimse kredi kartı bilgilerinizi göremez. Ancak internet üzerinden yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de kullanıcı tarafından risk oluşturabilecek hususlara dikkat etmek gerekir. Özellikle internet cafe benzeri birçok kişinin kullandığı bilgisayarlardan işlem yapmamak ve virüslerden korunmak için programlar kullanmak gibi temel güvenlik prensiplerine dikkat etmeniz yalnızca sitemizden işlem yapmak için değil interneti güvenli kullanabilmek için önem taşımaktadır.

7) Kredi kartı kullanmıyorum başka hangi yöntemle ödeme yapabilirim?

Organizasyonumuz için “kredi” unsuru içermeyen ödeme alternatiflerinin de bulunduğunu belirtmek isteriz. Bunlardan bazıları:

  • Faizsiz bankacılık hizmeti veren kurumlardan alınan Visa/Mastercard logolu kartlar.
  • Cari hesaba bağlı, kredi içermeyen, hesabınızdaki bakiyeyi kullanabileceğiniz Visa/Mastercard logolu banka kartları
  • Yine cari hesaba bağlı olarak oluşturulan Visa/Mastercard logo sanal kartlar
  • Tutar yüklemek suretiyle alışverişlerde kullanılabilen Visa/Mastercard logolu hediye kartları
  • Bankalar ve finans kurumları ile görüşerek yukarıda bahsi geçen hizmetlerden hangilerini sunabildikleri konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

8) Vekalet yoluyla kurban bağışı/ödemesi için son gün ne zaman? Belli bir süre var mı?

Uluslar arası kurban organizasyonumuzu başından sonuna kadar bir plan-program çerçevesinde gerçekleştirdiğimizden, belli bir kota sayısına ulaşıldığında vekalet kabulü sona erecektir. Dolayısıyla kurban vekaleti için niyet etmiş hayırseverlerin bu niyetlerini gerçekleştirmek için vekalet ve ödeme işlemlerinde (kısaca hayırda) acele etmelerini tavsiye ederiz.

9) Kurban dağıtımı için neden Endonezya tercih ediliyor?

Müslümanlarla ilgili gündem hep Ortadoğu olsa da Asya-Pasifik’teki müslüman nüfus oranı Ortadoğu’nun 3 katıdır ve bu bölge, küresel güçlerin sürekli ilgi odağında bulunan, diğer Müslüman ülkeler tarafından genelde unutulan önemli bir bölgedir. Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi ve aynı zamanda nüfus yoğunluğu bakımından en büyük dördüncü ülkesi yaklaşık 250 milyonluk nüfusuyla Endonezya’dır. Güneydoğu Asya’da yer alan ve yaklaşık 17 bin adadan oluşan ülkede ihtiyaç sahibi kişi sayısı oldukça fazladır. Gerek sömürge döneminde, gerekse bağımsızlık sonrasında yürütülen yoğun faaliyetlerle Endonezya halkı İslamî kimliğinden, maddi ve manevi değerlerinden uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır. Buna rağmen İslam’ı gereği gibi yaşamaya çalışanların sayısı da az değildir. Özellikle son yıllarda dinî hayata dair bilinçlenme hız kazanmış, halkı yeniden İslamî kimliğine kavuşturma ve aynı zamanda sosyal dayanışmayı sağlama amacı taşıyan çalışmalar giderek artmıştır.

Uluslararası kurban organizasyonumuz, insanî ve İslamî bir vazife olarak, uzak diyarlarda yüz yıllardır ihmal edilen kardeşlerimize hem maddi hem de manevi destek olmak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalardan biridir.

Ayrıca yoğun olarak ilgi çekilen, herkesin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden ziyade, kimsenin gitmediği, gidemediği, gözden ırak yerlere ulaşılmasını ve yardım götürülmesini önemsiyoruz. Bunu yaparken bütün aşamalarda kendi kaynaklarımızı kullanarak, yardımın garantili bir şekilde “gerçek ihtiyaç sahiplerine” (aracı bir kuruma bırakmadan) ilk elden ulaştırmaya gayret ediyoruz.

10) İşlem sonrası tarafıma bilgilendirme maili gelmedi, sebebi nedir? Ödemem gerçekleşti mi?

Ödeme işlemi neticesinde ekranda Referans Numarası çıktı ise işlem başarılı, çıkmadı ise başarısız (ödeme gerçekleşmedi) anlamına gelmektedir.

Telefon numarası ve/veya e-mail adresinin yanlış yazılması dolayısıyla bilgilendirme gitmeyebilir. Önemli olan nokta, işlem sonucunda ekranda işlem Referans Numarasının gözüküp gözükmediği hususudur.

Referans numarası alınmış bütün kayıtların vekalet ve ödeme işlemi tamamlanmış olup, herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Kurban bayramında tüm vekaletler sırasıyla işleme konulmaktadır.

11) Kurban vekaletini veren ile vekaleti yerine getirenlerin farklı ülkede olması sebebiyle ortaya çıkan saat veya gün farkını nasıl ele alıyorsunuz, konuyla ilgili fetva nedir?

Organizeye katılanlar, kurbanları kesmek ve kestirmek amaçlı vekalet vermiş ve organizenin şartlarını kabul etmiş oluyorlar. Dolayısıyla, vekalet sahibi kesim hakkında zorunlulukları ve gereklilikleri yapmak için MEC Vakfı görevlilerini tayin etmiş oluyor. Böylelikle ibadetin kalan kısmını bir başkasına devrediyor.

Vekaletleri kabul eden vakıf görevlisi kendi bulunduğu bölgenin bayram vaktine uyarak işlemi gerçekleştirmek durumundadır. Çünkü vekaletler artık kendisindedir ve bulunduğu yer kesim için esastır. Vekalet verenin sorumluluğu artık kesende olduğu için, kesim vaktinin vekalet alanın bulunduğu bölgeye uyarlanmasında bir sakınca yoktur. Konuyla ilgili fetva bu yöndedir.

12) Vekalet durumumla ilgili bilgilere nereden ulaşabilirim?

Vekaletinizle ilgili bilgi & durum sorgulamasını aşağıdaki adresten yapabilirsiniz:
http://www.100bintebessum.org/index.html#bilgi_sorgulama

13) Bu sayfadaki açıklamaların cevaplayamadığı bir sorum var. Ne yapmalıyım?

Bu sayfada veya mecvakfi.org sitemizde cevabını bulamadığınız soruları iletişim sayfamızdan bize ulaştırabilirsiniz.